Szkolnictwo specjalne na terenie naszego miasta- Sokołowa Podlaskiego istnieje od ponad 30 lat. Uczniowie naszej placówki pod kierunkiem nauczycieli i wychowawców biorą udział w licznych akcjach i imprezach odbywających się na terenie miasta. Działania te mają na celu przybliżenie środowisku problemów osób niepełnosprawnych, a jednocześnie włączenie młodzieży specjalnej troski w życie społeczności.

Bieżący rok 2003 został ogłoszony przez kraje Unii Europejskiej Rokiem Osób Niepełnosprawnych.

Chcieliśmy uświadomić dzieciom ze szkół masowych, że ich niepełnosprawni koledzy też potrafią bawić się, rywalizować cieszyć z wygranej, przeżywać porażki. Mając to na uwadze, my- nauczyciele (Renata Krasowska, Janina Tokarska, Włodzimierz Kucharczyk) podjęliśmy próbę zorganizowania zajęć sportowych.

Zawody sprawnościowe przebiegały w bardzo przyjaznej, miłej atmosferze, przy wspaniałym dopingu kolegów i koleżanek.

Drużyny składały się z uczniów obu placówek. Wszyscy zawodnicy drużyny stanowili jedność, czuli się współodpowiedzialni za sukces swego zespołu. Podczas zajęć panowała zdrowa rywalizacja. W rozgrywkach nie było wygranych i przegranych. Wszyscy zostali nagrodzeni brawami i słodyczami.

Uczniowie jeszcze długo po zakończeniu rozgrywek dzielili się swymi wrażeniami.

Organizatorzy wspólnie zawodnikami podjęli decyzję, że w następnych latach będziemy kontynuować wspólne imprezy sportowe.

Scenariusz Imprezy Integracyjnej

Gry i zabawy Sprawnościowe

Organizatorzy: Włodzimierz Kucharczyk, Renata Krasowska, Janina Tokarska

Termin:            04.03.2002 r.

Miejsce:           Zespół Szkół Specjalnych oraz  Publiczna Szkoła Podstawowa nr4 w Sokołowie Podlaskim

Uczestnicy:      10 -u uczniów Zespołu Szkół Specjalnych i 10-u uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej Nr4 w Sokołowie Podlaskm

Konkurencje rozgrywane są między dwiema drużynami wyłonionymi drogą losowania 9w każdej drużynie powinni znaleźć się uczniowie z obydwu szkół. Drużynom nadaje się nazwy np. "Smerfy" i "Gumisie").  Nad przebiegiem i punktacją zawodów czuwają organizatorzy imprezy.

Przebieg

1. Powitanie uczniów.

2. Wyłonienie drużyn drogą losowania.

3. Nadanie nazw drużynom.

4. Rozegranie konkurencji:

- przejście przez tunel długości 4m,

- toczenie przed sobą walca terapeutycznego,

- rzut woreczkiem do celu,

- jazda na wózku gimnastycznym,

- przejście przez szarfę,

- toczenie piłki lekarskiej (1kg) laską gimnastyczną,

- ćwiczenie równoważne - przejście przez ławeczkę gimnastyczną,

- "sadzenie ziemniaków".

5. podliczenie i ogłoszenie wyników.

6. Nagrodzenie wszystkich uczestników słodyczami.

7. Podziękowanie za wspólną zabawę.