Szkoła Podstawowa nr 4 w Sokołowie Podlaskim

UCZESTNICY

TEMATY I PRACE

AKTUALNOŚCI

Program własny „Przygoda ze sztuką” wdrożony został do realizacji w klasie IIc w roku szkolnym 2005/2006 przez p. Elżbietę Wilk.

Celem programu było inspirowanie dzieci do twórczej aktywności plastycznej , a zadaniem nauczyciela szukanie źródeł inspiracji. Mniej ważne jest, aby o powstających dziecięcych dziełach dorośli powiedzieli „że ładne”, ale aby dziecko miało możliwość wyrażania samego siebie, bez obaw, że tworzy źle. Dlatego nie jest to program tworzony z myślą o dzieciach uzdolnionych plastycznie. Program powstał z myślą o wszystkich dzieciach, a zwłaszcza tych, które mają trudności w nauce i trudno im o sukces szkolny. Niech działalność plastyczna daje ujście emocjom, uspokaja i odpręża. Niech uczniowie mają poczucie sukcesu i radości, a kontakt z prawdziwą sztuką pozwala im na wyrównywanie szans związanych z miejscem zamieszkania. Zachętą do twórczej pracy będą: obserwacje przyrody, słuchanie muzyki i poezji nonsensu. Poprzez odpowiedni klimat, formy i warunki pracy nauczyciel będzie dążył do tego, aby uczestnictwo w programie „Przygoda ze sztuką” dzieci mogły przeżyć, jak prawdziwą przygodę.

Uwieńczeniem dwuletniej realizacji programu z tym samym zespołem uczniów w klasie IIc w roku szk.2005/2006, a potem w IIIc w roku szk. 2006/2007 było zorganizowanie wystawy „PRZYGODA ZE SZTUKĄ” w Galerii Sokołowskiego Ośrodka Kultury oraz wydanie pamiątkowego albumu z wybranymi pracami uczniów.

W roku 2007/2008 został dopisany aneks do programu i program jest realizowany w klasie Ib.