Zabawy plastyczne w Zamku Królewskim w Warszawie

W tym roku szkolnym w klasie II c odbywają się zajęcia z wychowania plastycznego według programu własnego „Przygoda ze sztuką’’ opracowanego przez Bożenę Jendę i Elżbietę Wilk.

Celem tych zajęć jest inspirowanie dzieci do twórczej aktywności plastycznej, wyrażania swoich uczuć i doznań, pobudzanie wyobraźni, kształtowanie wrażliwości, poznawanie siebie w bliskich relacjach koleżeńskich, wyzwalanie aktywności poznawczej opartej na współpracy i współdziałaniu uczniów.

Szukamy źródeł inspiracji w przyrodzie, muzyce i literaturze. Stosujemy nowe techniki plastyczne.

Podczas tych zajęć staramy się, aby każde dziecko odniosło sukces i radość, a działalność plastyczna dawała ujście emocjom, uspokajała i odprężała. Poprzez odpowiedni klimat, formy i metody pracy dążymy do tego, aby uczestnictwo w programie ,, Przygoda ze sztuką” dzieci mogły przeżyć, jak prawdziwą przygodę.

Prace uczniów eksponowane są na wystawach szkolnych i klasowych. Zostały zorganizowane galerie prac pt.

„Moja ojczyzna- mapa fizyczna Polski” -  wykorzystanie papieru gazetowego,

„Jesienna kompozycja”- frottage z kwiatów, traw i liści,

„ Jesienne akcenty w naszej kuchni”- malowanie na szkle.

„ Muzyka” – rysowanie patykiem na podkładzie klejówki,

„ Świąteczna kartka”- rysowanie pastelami na materiale,

„ Oczami wyobraźni”- kleksografia kolorowymi tuszami,

„ Ptasie portrety” – rysowanie flamastrami na płótnie,

„ Pierwsze kwiaty”- malowanie akwarelą mokre na mokre,

„ Cztery pory roku”- wycinanka.

Dnia 6 kwietnia 2006 roku w ramach zajęć wspólnie pojechaliśmy  na zabawy plastyczne do Zamku Królewskiego w Warszawie.

Nasza klasa udała się do Zamku Królewskiego o godzinie 11.00. Uczniowie pod kierunkiem pani przewodnik zwiedzali zamkowe komnaty tj. Salę Canaletta, Salę Tronową, Salę Rycerską, Salę Balową, Pokój Konferencyjny. W parach wykonywali zadania konkursowe na koncentrację, spostrzegawczość i myślenie. W ten sposób poznawali oryginały i rekonstrukcje, odkrywali tajemnice współczesnego Zamku oraz wiele dowiedzieli się o jego historii.

W pracowni plastycznej dzieci wykonywały prace nową techniką- wycinanką z folii na pleksi. Inspiracją do działań były eksponaty, które najbardziej im się podobały. I tak okazało się, że zwróciły ich uwagę: miecz, berło, zegar, tron, świeczniki, obrazy.

Zajęcia plastyczne w pracowni były prawdziwą przyjemnością. Niepowtarzalna atmosfera Zamku pobudziła wszystkich do twórczej pracy.

Zafascynowani zwiedzaniem Zamku i pracą w prawdziwej pracowni malarskiej udaliśmy się na wiosenny spacer po Starym Mieście. Uczniowie zobaczyli Kolumnę Zygmunta, Warszawską Syrenkę, Pomnik Małego Powstańca, Barbakan.

Inną atrakcją było oglądanie panoramy stolicy z Tarasu Widokowego na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Niesamowitym wrażeniem była jazda windą.

Pobyt w Warszawie zakończyliśmy obejrzeniem filmu trójwymiarowego pt. „Dzikie safari” w kinie IMAX.

Wycieczka była bardzo udana . Cieszymy się, że mogliśmy się wspólnie poznać i miło spędzić czas.    Z przywiezionych prac wykonanych w Zamku Królewskim zorganizujemy wystawy  szkolne, które będą nam przypominały te niepowtarzalne, wyjazdowe warsztaty plastyczne.

Wychowawczyni kl.II c Elżbieta Wilk

powrót                                strona główna